Andra semifinalen
*1 - Kroatien - Igor Cukrov sjunger Lijepa Tena
Titta/lyssna på Kroatiens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
2 - Irland - Sinead Mulvey & Black Daisy sjunger Et cetera
Titta/lyssna på Irlands bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
3 - Lettland - Intars Busulis sjunger Probka
Titta/lyssna på Lettlands bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*4 - Serbien - Marko Kon & Milan Nikolic sjunger Cipela
Titta/lyssna på Serbiens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
5 - Polen - Lidia Kopania sjunger I don't wanna leave
Titta/lyssna på Polens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
6 - Norge - Alexander Rybak sjunger Fairytale
Titta/lyssna på Norges bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
7 - Cypern - Christina Metaxa sjunger Firefly
Titta/lyssna på Cyperns bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*8 - Slovakien - Kamil Mikulcik & Nela Pociskova sjunger Let' tmou
Titta/lyssna på Slovakiens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*9 - Danmark - Brinck sjunger Believe again
Titta/lyssna på Danmarks bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*10 - Slovenien - Quartissimo & Martina Majerle sjunger Love symphony
Titta/lyssna på Sloveniens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
11 - Ungern - Zoli Adok sjunger Dance with me
Titta/lyssna på Ungerns bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*12 - Azerbajdzjan - Aysel & Arash sjunger Always
Titta/lyssna på Azerbajdzjans bidrag: Preview (video) / Repetition (live med Putin som åskådare!)
13 - Grekland - Sakis Rouvas sjunger This is our night
Titta/lyssna på Greklands bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
14 - Litauen - Sasha Son sjunger Love
Titta/lyssna på Litauens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*15 - Moldavien - Nelly Ciobanu sjunger Hora din Moldova
Titta/lyssna på Moldaviens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
Bonusmaterial: Moldaviens först inskickade preview (video). Humor.
*16 - Albanien - Kejsi Tola sjunger Carry me in your dreams
Titta/lyssna på Albaniens bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*17 - Ukraina - Svetlana Loboda sjunger Be my Valentine
Titta/lyssna på Ukrainas bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*18 - Estland - Urban Symphony sjunger Rändajad
Titta/lyssna på Estlands bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
19 - Nederländerna - De Toppers sjunger Shine
Titta/lyssna på Nederländernas bidrag: Preview (video) / Repetition (live)
*Schlagerkung hoppas (utan inbördes ordning) att följande tio bidrag går till final: Kroatien, Serbien, Slovakien, Danmark, Slovenien, Azerbajdzjan, Moldavien, Albanien, Ukraina och Estland.
Första semifinalen.